گزارش انجمن علمی آموزشی معلمان فیزیک شهر تهران

به مجمع عمومی اتحادیه انجمن‌های علمی آموزشی معلمان فیزیک ایران

تهران 26 خرداد 1394 پردیس شهید بهشتی دانشگاه فرهنگیان

 

با عرض ادب و خیر مقدم به همکاران بزرگوار در انجمن‌های معلمان فیزیک سراسر ایران عزیز

دومین دوره شورای اجرایی انجمن در تاریخ 28 آبان سال نود و سه با حضور اعضای پیوسته انجمن و انتخابات شورای اجرایی تشکیل شد. در ابتدای جلسه سرکار خانم مرضیه عصمتی که از یکسال گذشته مسئولیت انجمن را بر عهده داشتند، ابتدا از اعضای شورای اجرایی وقت و رئیس قبلی انجمن جناب آقای حیدری فرد تشکر کردند و مختصری از فعالیت دوره اول را به شرح زیر بیان داشتند. در این مجموعه فعالیت انجمن با انجمنها و مراکزعلمی

دیکر از جمله اتحادیه انجمنهای علمی آموزشی معلمان فیزیک ایران، انجمن ترویج علم، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و سازمان فضایی ایران به چشم می‌خورد. برگزاری کارگاههای و سخنرانی علمی و پیگیری مستمر برای استقرار محل دفتر انجمن به اطلاع اعضا رسانده شد. که خلاصه آن به شرح زیر است:

1-     برگزاری جشنواره فیزیک سال 91

2-     برگزاری دومین همایش نقش دانشمندان ایرانی اسلامی در پیشبرد علوم تجربی

3-     همکاری با انجمن ترویج علم ایران در سال 92 و سال 93 در برنامه‌های هفته ترویج علم در ایران

4-     همکاری با سازمان فضایی ایران در سال 92 و سال 93 در برنامه‌های هفته جهانی فضا

5-     همکاری با اتحادیه انجمنهای علمی آموزشی معلمان فیزیک ایران در برگزاری

چهاردهمین و پانزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک ایران

6-     برگزاری کارگاه آزمایش‌های ساده در غرفه انجمن در شهر کردستان

7-     برگزاری نقد و بررسی کتب درسی، کارگاه اپتیک

8-     شاخص های طراحی کتاب درسی

در ادامه سخنرانی دکتر منصوری در خصوص" نقش افراد در انجمنهای علمی به‌عنوان یک نهاد مردمی و نقش آن در جامعه" انجام شد. ابتدا در خصوص حرفه‌ای بودن و انجام کار بصورت حرفه‌ای در یک جامعه مدرن صحبت کردند و ادامه دادند که چه‌طور یک معلم، یک کارمند یا یک استاد دانشگاه می‌تواند حرفه‌ای کار کند. سپس به موضوع انجمنها پرداختند و بیان داشتند که حضور در انجمنهای علمی به منظور داشتن یک اجتماع علمی و گفتمان علمی بخشی از حرفه‌ای بودن یک معلم است که منجر به رشد و مدرن شدن یک جامعه می‌شود و برای رسیدن به آن باید هزینه کرد.

پس از آن دوره دوم شورای اجرایی انجمن با انتخاب اعضای زیر شروع شد. پنج نفر اعضای اصلی شورای اجرایی: آقایان نصراله افاضل، محمد سیاری‌زاده و خانم‌ها مرضیه عصمتی، دکتر آزیتا سیدفدایی و آقای مرتضی محمدی‌وند و بازرس اصلی سرکار خانم معصومه شاهسواری انتخاب شدند. سه نفر اعضای علی‌البدل شورای اجرایی خانم‌ها مهسا جلیلی، دکتر اشرف السادات شکرباغانی و زهرا جوادی و بازرس علی‌البدل خانم مهرناز سیفی برای مدت سه سال انتخاب شدند.

در انتخابات داخلی شورا خانم مرضیه عصمتی رئیس شورا، آقای نصراله افاضل نایب رئیس و آقای محمد سیاری زاده خزانه‌دار انجمن انتخاب شدند و قبول مسئولیت کردند. فعالیت این دوره شورای اجرایی با پیگیری مستمر برای استقرار دفتر انجمن شروع شد. در این میان مکاتبات و رفت و آمدهای اداری آنقدر بود که گویا در اداره از دور هم مارا می‌بینند یاد انجمن معلمان فیزیک شهر تهران می‌افتند. که البته هنوز راه به جایی نبرده‌ایم و امیدوارانه ادامه خواهیم داد.

فعالیت‌های انجمن در دوره دوم:

1-     برگزاری جلسات ماهیانه انجمن در دفتر خانم دکتر شکرباغانی یا دفتر اتحادیه و پیگیری برنامه های انجمن

2-     دریافت مجوز برگزاری دوره‌های ضمن خدمت برای متوسطه دوره اول و دوم:

الف- کتاب‌های فیزیک سوم تجربی و سوم ریاضیجهت هماهنگی در روند آموزش این کتاب‌های نوسازی شده

ب- کتاب جدیدالتالیف علوم پایه نهم

3-     ادامه فعالیت کمیته انتشارات و برنامه‌ریزی در تهیه و تولید نشریه انجمن

4-     همکاری با اتحادیه در همایش یک روزه معرفی سال جهانی نور در دانشگاه فرهنگیان ( آغاز سال جهانی نور )

5-     حضور در کنفرانس فوتونیک ایران در بخش آموزش معلمانو ارائه سخنرانی در خصوص اهداف سال جهانی نور و معرفی برنامه های این سال

6-     اجرای مسابقه پیامکی بین دبیران تهران در آغاز سال جهانی نور و آغاز بهار نود و چهار (در این مسابقه هفت عبارت فیزیکی آورده شده بود که از بخش های مختلف در نورشناسی بود که یکی از این عبارت‌ها نادرست بود و می‌بایست توسط همکاران انتخاب می‌شد و برای انجمن ارسال می‌کردند. جایزه این مسابقه به سه نفر از دبیران شهر تهران عضویت رایگان یکسانه در انجمن اختصاص یافت).

7-     حضور در جلسات هماهنگی بین انجمنهای معلمان در رشته های مختلف در اداره کل شهر تهران

8-     همکاری با مناطق آموزش و پرورش شهر تهران در معرفی سال جهانی نور و ارائه سخنرانی نماینده انجمن در مجامع گروه‌های آموزشی مناطق مربوطه

برنامه‌های در دست اجرای انجمن:

1-     برگزاری "مجموعه دوره‌های آموزش فیزیک"

در قالب دوره‌های یک روزه، چند روزه و کارگاه‌های تخصصی و ... برای اعضای انجمن و مخاطبان انجمن ( روشهای نوین آموزش فیزیک، معرفی تازه‌های علوم، کارگاه طراحی استاندارد، کاربرد ریاضی در فیزیک، آزمایش و ... )

2-     طراحی سایت جدید انجمن معلمان فیزیک شهر تهران

3-     اجرایمجدد مسابقه پیامکی به صورت مشترک با انجمن‌های دیگر در ادامه سال جهانی نور

4-     برگزاری مسابقات و آزمون‌های اینترنتی

5-     برگزاری سخنرانی‌های علمی منظم

6-     انتشار نشریه علمی در خصوص آموزش فیزیک

با تشکر روابط عمومی انجمن معلمان فیزیک شهر تهران

  • فن آموز
  • انجمن فیزیک