در این بخش که با نام"متون اختراع چه کمکی به تدریس فیزیک می کنند؟ " در تاریخ چهارشنبه 25/7/97 در محل دفتر انجمن به مدت حدود یک ساعت برگزار شد آقای یونا نوول پای مبحث جدیدی را برای همکاران گرامی پیش کشیدند. در ابتدا به اختراع و اینکه به سند ثبت اختراع که حاوی مطالب ارزشمندی است پتنت گفته می شود اشاره شد و به بیان تصورات غط در مورد پتنت پرداخته شد. اشاره شد که یک اختراع لزوما پیچیده نیست و برای اثبات این مدعا تصاویری از اختراعات ساده ولی کاربردی به حضار نشان داده شد. سپس به اینکه هر اختراعی لزوما علمی نیست اشاره شد.

در ادامه فیلمهایی به صورت طبقه بندی شده از نظر حوزه های کاربرد آنها برای معلمان محترم پخش شد و در آنها به استفاده از فیزیک در اختراعات مذکور که می تواند برای تدریس کلاس فیزیک مورد توجه باشد اشاره شد.

 

IMG 20181022 091946 980

 

در ادامه آقای نوول اشاره کردند که "حالا تمام این ویژگیها زمانی در کلاس درس قابل اجرا هستند که شما بتوانید پتنتهای متناسب با موضوع تدریس فیزیک را پیدا کنید و در کلاس مطرح نمایید برای این منظور لازم است بر جستجوی پتنت مسلط شوید". بدین منظور همانجا با لپ تاپ متصل به اینترنت مواردی سرچ شد و چند فایل پتنت جستجو شده دانلود و نشان داده شد. در این حین به چند ظرافت جستجو نیز اشاره شد.

البته مورد تاکید سخنران بود که جستجوی بهتر باید در منابع غیر فارسی صورت بگیرد منتها به دلایل فنی و کمبود زمان برای شروع به منابع فارسی بسنده شد.

در ادامه به منظور تمرین عملی یک سند ثبت اختراع با نام " پانلگچیضدامواجالکترومغناطیسی" به صورت پرینت شده بین حضار محترم توزیع شد و خواسته شد که بر روی آن مطالعه نمایند و دریافتهای خود را بیان نمایند که این مورد بحث چند دقیقه ای مفیدی را بین معلمان به راه انداخت. شور و شوق معلمان به اندازه ای بود که سخنران مجبور شد بحث حضار را قطع نماید زیرا به ساعت18:15 رسیده بودیم.در انتها نیز نظر سنجی صورت گرفت و چند نفر از معلمان نیز در نظرسنجی ابراز تمایل کرده بودند که این روش را در کلاس درس خود اجرا نمایند.

فایل اختراع فوق به نام فایل1 و فایل فوق به همراه توضیحات سخنران برای تدریس مباحثی از کتاب دوازدهم به نام فایل2 ضمیمه شده است.

 

افسانه های اختراع

سرچ پتنت فارسی

فایل 1

فایل 2

  • فن آموز
  • انجمن فیزیک